Poprawa bioróżnorodności na stawach w Parku Ołtarzewskim
W maju ubiegłego roku oraz w maju br. na terenie Parku Ołtarzewskiego, przeprowadzono prace w zakresie poprawy ekosystemu wodnego czterech stawów. Technologia, która została zastosowana do oczyszczenia zbiorników jest polską, autorską technologią opracowaną w 2009 r. przez dr inż. Marcina Sitarka.
Firma, która wykonywała ww. usługi posiada duże doświadczenie w zakresie bioremediacji wszystkich typów zbiorników wodnych – w Polsce oczyszczono już w jej technologii ponad 330 zbiorników lub ich części (np. same kąpieliska). Jest to jedyna, udokumentowana w literaturze naukowej, technologia dzięki której można odmulać zbiorniki wodne bez spuszczania wody, bez stosowania urządzeń mechanicznych typu koparki czy refulery.
Zastosowana technologia:
- Wpływa pożytecznie na wzrost bioróżnorodności przyrodniczej
- Nie zaburza warunków siedliskowych i bytowania zwierząt wodnych
- Ma pozytywny wpływ na zwiększenie walorów przyrodniczych i krajobrazowych
- Nie narusza ostoi rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków
- Zapobiega powstawaniu zjawiska „przyduchy” na zbiornikach
- Ma pozytywny wpływ na naturalną odbudowę ekosystemów wodnych
- Może mieć zastosowanie na obszarach objętych opieką konserwatora przyrody, terenach specjalnie chronionych (Natura 2000, Parki Krajobrazowe, Parki Narodowe)
- Zatrzymuje eutrofizację ekosystemu wodnego
- Redukuje organiczne osady denne (muł) od 30% do 50% w ciągu 12 miesięcy od aplikacji.
- Likwiduje odory gnilne w ciągu kilku dni od aplikacji.
Przeprowadzone prace w Parku Ołtarzewskim i osiągnięte rezultaty.
W Parku znajdują się cztery zbiorniki, częściowo połączone w systemie paciorkowym, ale o bardzo słabym przepływie wody pomiędzy nimi.
Do wszystkich czterech zbiorników wodnych i łączącego je kanału wprowadzono w odpowiedni sposób preparaty biologiczne. Dla poprawy warunków środowiskowych i bilansu natlenienia wody wykonano mechaniczne napowietrzanie całej powierzchni wszystkich stawów metodą mikropęcherzykową.
Po wszystkich pracach aplikacyjnych wykonano komisyjne pomiary kontrolne, które wykazały osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów w zakresie poprawy stanu wody:
- Uzyskano zmniejszenie zamulenia dna w stawach, ŚREDNIO w zakresie od 45 – 60 %
- Uzyskano ŚREDNI wzrost przejrzystości wody w przedziale 51 – 65 % (w niektórych punktach nawet o 100%).
- Zostały ograniczone procesy gnilne – został zlikwidowany odór, który do tej pory okresowo się pojawiał.
- Po pracach aplikacyjnych w maju 2021, proces odmulania stawów i poprawy jakości wody w dalszym ciągu będzie następował dalej.
- W przypadku parametrów chemicznych zaobserwowano bardzo duży wzrost nasycenia wody tlenem.
Reasumując wykonana praca przyniosła zakładane rezultaty w postaci zwiększenia bioróżnorodności w zbiornikach wodnych. Liczymy, że przy zachowaniu odpowiedniej dbałości o stawy, efekt ten będzie utrzymywany.
Modernizacja Parku Ołtarzewskiego jest następstwem podpisanej w lipcu 2019 roku umowy o dofinansowanie projektu pn. ,,Zwiększenie różnorodności biologicznej elementem zrównoważonego rozwoju obszaru miasta Ożarów Mazowiecki – etap II” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Robert Głazowski
Specjalista ds. Zieleni Miejskiej