SZANOWNI PAŃSTWO

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2.
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont< Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1. Zaobserwowałeś u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemów z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną w Ożarowie Mazowieckim, ul. Poznańska 129/133 telefon  22 733 73 33 lub po godz. 15-tej 602472821
  • lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie ul. Wolska 37

Izba Przyjęć tel.: (22) 33 55 261; (22) 33 55 265 Lekarz Dyżurny  tel.: (22) 33 55 330

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie ul. Szaserów 128

tel. 261 817 666; 22 810 80 89 Oddział Przyjęć czynny całą dobę – tel. 261 818 396;

czynny całą dobę tel. kom. 665 707 380

2. Nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych. Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły objawy – zakończ kontrolę.

Jeśli jednak objawy się pojawią telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do szpitala zakaźnego.

3. Miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800-190-590 – tu przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Pod numerem bezpłatnej i całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Konsultanci poinformują Cię:

  • czym jest koronawirus
  • jak się zabezpieczyć przed koronawirusem
  • co zrobić, gdy wracasz z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia
  • gdzie znajdziesz najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz dowiesz się jak się z nimi skontaktować
  • gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem.

Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne, a z konsultantami porozmawiasz przez całą dobę, siedem dni w tygodniu

Prosimy o śledzenie bieżących komunikatów na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego gis.gov.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W związku z zagrożeniem związanym z koronawirusem, prosimy o możliwe unikanie osobistych wizyt w urzędzie dla ograniczenia zagrożenia wynikającego z dużego skupiska osób na małej powierzchni, w szczególności osób oczekujących przed punktem kasowym znajdującym się w Urzędzie Miejskim w Ożarowie Mazowieckim, ul. Kolejowa 2.
Prosimy o wykorzystywanie form płatności zobowiązań finansowych w postaci przelewów internetowych oraz korzystanie z e-usług.

Załączniki