Największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie – to właśnie Powstanie Warszawskie, które miało potrwać kilka dni, a trwało ponad dwa miesiące. 

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Ożarowa Mazowieckiego jest podpisanie 2 października 1944 roku Układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, kończącego powstanie. Układ ten został podpisany w XIX- wiecznym dworku należącym wówczas do rodziny Reicherów.

W środę, 1 sierpnia o godzinie 17.00 – godzinie „W”, która w 1944 roku była formalnym początkiem Powstania Warszawskiego, władze samorządowe gminy wraz z kombatantami, przedstawicielami władz powiatowych, radnymi Rady Miejskiej oraz mieszkańcami oddali hołd uczestnikom tamtych wydarzeń. Złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscach pamięci związanych z powstaniem na terenie gminy:

– w Parku Miejskim przy ul. Poniatowskiego 1, przy kamieniu upamiętniającym podpisanie układu o zaprzestaniu działań wojennych,

– przy Starostwie Powiatowym, gdzie znajduje się kamień upamiętniający przejściowy obóz jeniecki w Ożarowie Mazowieckim,

– na cmentarzu wojennym w Ołtarzewie, gdzie znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom poległym między innymi w Powstaniu Warszawskim.

Była to chwila zadumy i refleksji dla wszystkich obecnych, jak również możliwość spotkania i rozmowy z kombatantami, którzy są jeszcze wśród nas. Długo zapamiętam słowa około 40-letniego mężczyzny, który przyszedł z synem i poprosił jednego z kombatantów, o to  czy mogą z synem uścisnąć jego dłoń. Dla tego chłopca była to prawdziwa lekcja historii. Szkoda, że z tej okazji nie wszyscy skorzystali …

Jolanta Kołodyńska-Rzeźnik
Urząd Miejski w Ożarowie Mazowieckim

Załączniki