APEL O CZUJNOŚĆ I WERYFIKACJĘ SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Powiecie Warszawskim Zachodnim informuje o wystąpieniu na terenie powiatu przypadków zachorowań na odrę.

Do dnia 21 marca potwierdzono zachorowanie na odrę u 5 osób.

Jaką chorobą jest ODRA?

Ostra, bardzo zakaźna choroba układu oddechowego przebiegająca z charakterystyczną sekwencją objawów i wysypką. Inne najczęstsze objawy to złe samopoczucie, światłowstręt, katar, wysoka gorączka, męczący suchy kaszel. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową i kontaktową. Chory zaraża od 5 dni przed wystąpieniem wysypki do 4.
dnia od jej pojawienia się. Choroba zwykle przebiega objawowo i często z poważnymi powikłaniami (m. in. zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików, podgłośniowe zapalenie krtani, odrowe zapalenie mózgu, ostra małopłytkowość). *

_*na podstawie „Choroby zakaźne i pasożytnicze” pod redakcją A.
Boroń-Kaczmarska, A. Wiercińska-Drapało_

ZAPOBIEGANIE

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania odrze są szczepienia ochronne.

Program Szczepień Ochronnych w 2025 roku zapewnia dzieciom do 19 roku życia (również obcokrajowcom) dwie bezpłatne dawki szczepień, które zaleca się przeprowadzić:

I dawka: w okresie od 13 do 15 miesiąca życia

II dawka: w 6 roku życia.

W przypadku zaobserwowania objawów mogących wskazywać na odrę należy telefonicznie skontaktować się z przychodnią i powiadomić personel o objawach, aby umożliwić izolację pacjenta od pozostałych osób przebywających na terenie przychodni. Pomoże to ograniczyć szerzenie się zakażenia.

POSTĘPUJMY ODPOWIEDZIALNIE!