Oficjalne obchody rocznicowe odbyły się w 12 września na Cmentarzu Wojennym w Ołtarzewie. Był apel pamięci, okolicznościowe przemówienie burmistrza Ożarowa Mazowieckiego i złożenie kwiatów.

Bitwa Ołtarzewska miała miejsce w 1939 roku pomiędzy 9 a 13 września na polach Ożarowa, Ołtarzewa i ościennych miejscowości doszło  tam do zaciętych walk pomiędzy zgrupowaniem Wojska Polskiego dowodzonym przez Generała Wiktora Thomme,  a XVI Korpusem Pancernym Wojsk Niemieckich. Zginęło wówczas ponad 1200 polskich żołnierzy.

Tegoroczne uroczystości miały charakter kameralny ze względu na pandemię. Nie odbyła się realizowana w ostatnich latach inscenizacja bitwy.

Hołd poległym w sobotnie wrześniowe południe oddali kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu warszawskiego zachodniego oraz reprezentacje młodzieży szkolnej i mieszkańców. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe oraz wojskowa asysta honorowa.

W swoim przemówieniu Paweł Kanclerz, burmistrz Ożarowa Mazowieckiego podkreślał, że warto pielęgnować pamięć, a wraz z nią dumę z polskiego oddania dla sprawy ojczyzny.

 

Fotorelacja z uroczystości ( Foto: P.Krupa)