A P E L

Komendanta Powiatowego Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach

 

 

Szanowni Państwo!

 

          Do Policji cały czas zgłaszają się osoby, które zostały oszukane metodą na tzw. „wnuczka” lub „policjanta”. Ofiarami tych przestępstw są najczęściej  osoby starsze, często samotne i zbyt ufne.

         Oszuści dzwonią na stacjonarny numer telefonu. Często podają się za policjanta. Informują, że wnuczek albo inny członek rodziny miał wypadek i aby uniknąć więzienia, musicie przekazać pieniądze, aby go wykupić.

         Historie przekazywane przez oszustów są różne. Informują, że jest policjantem i właśnie trwa policyjna akcja, w której należy pomóc. Mówi, że właśnie staliście się ofiarą wyłudzenia, ale na szczęście Policja obserwuje oszusta i może zatrzymać go na gorącym uczynku. Fałszywy funkcjonariusz przekonuje, że potrzebna będzie wzajemna współpraca. Chodzi o przekazanie pieniędzy, które zostaną wykorzystane do przygotowania fikcyjnej prowokacji. Fałszywy funkcjonariusz mówi, jak macie dalej postępować i prosi o wypłatę oszczędności z banku lub zabranie ich z domu, a później przekazanie ich nieznanej wam osobie lub pozostawienie we wskazanym miejscu, np. w koszu na śmieci.  Dodatkowo zapewnia, że po całej akcji pieniądze zostaną zwrócone. Niestety część seniorów będąc przekonana, że pomaga Policji, przekazuje pieniądze oszustom.

POLICJANCI NIGDY NIE DZWONIĄ Z ŻĄDANIAMI PRZEKAZANIA PIENIĘDZY. NIGDY TEŻ NIE PROSZĄ O UDZIAŁ W „TAJNYCH” OPERACJACH POLICJI.

         Jeżeli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię oszukać upewnij się, że zakończyłeś rozmowę telefoniczną z oszustem (w słuchawce telefonu usłyszysz sygnał ciągły), a następnie natychmiast dzwoń pod numer 112 lub zgłoś się do najbliższej jednostki Policji.

 

 

Komendant Powiatowy Policji
dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego
z siedzibą w Starych Babicach