Szanowni Państwo informuję, że:

 1. Gmina Ożarów Mazowiecki nie prowadzi rejestru/ewidencji uchodźców przybyłych z Ukrainy.
 2. Do gminy pod telefony wskazane w punkcie 4 można zgłosić oferty przyjęcia uchodźców z Ukrainy, wówczas zapewnione w miarę możliwości, zostanie wsparcie w postaci przekazania artykułów żywnościowych, ubrań i artykułów higienicznych. Inne oferty pomocy które można zgłaszać to: zatrudnienie, tłumaczenie, nauka języka polskiego, wsparcia psychologicznego, itd.
 3. Mieszkańcy, którzy udzielają uchodźcom z Ukrainy wsparcia mieszkaniowego z własnej inicjatywy, pomocy tej udzielają na własny koszt i odpowiedzialność.
 4. Informacje o lokalnej pomocy dla uchodźców uzyskać można w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Ożarowie Mazowieckim
  – poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek – w godz. 8.00 – 16.00
  – środa – w godz. 10.00 – 18.00Tel: 22 731 32 29; 22 731 32 23; 22 731 32 13; 22 731 32 57
 1. Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną finansowaną przez polski NFZ w gabinetach i szpitalach mających podpisane z NFZ umowy na świadczenie usług zdrowotnych. Szczegółowe informacje pod linkiem: https://ozarow-mazowiecki.pl/2022/03/02/pakiet-informacyjny-opieka-medyczna
 1. Dostępne są na terenie gminy bezpłatne szczepienia na COVID-19
 1. W Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim zapewniono bezpłatnie ogólnodostępne stanowiska komputerowe z dostępem do internetu dla osób z Ukrainy chcących załatwić różne formalności, wysłać maila, skontaktować się z rodziną. Zapewniona jest możliwość wydrukowania niezbędnych dokumentów.
  – Ożarów Mazowiecki ul. Szkolna 2
  – Józefów ul. Fabryczna 15
  – Święcice ul. Warszawska 53
 1. Powiatowy Urząd Pracy w Ożarowie Mazowieckim zajmuje się wsparciem osób poszukujących pracy. Mogą się zgłaszać również osoby, które chcą zaoferować pracę dla uchodźców. Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego przekazuje informacje dotyczące pomocy w znalezieniu pracy obywatelom Ukrainy.

Informacja: https://ozarowmazowiecki.praca.gov.pl

 1. Miasto stołeczne Warszawa na portalu informacyjnym warszawa19115.pl udostępnia – na bieżąco aktualizowane, w językach ukraińskim, polskim i angielskim – informacje przydatne w zarządzaniu kwestiami związanymi z pomocą uchodźcom z Ukrainy.Na https://warszawa19115.pl/dla-obywateli-ukrainy można znaleźć praktyczne informacje m.in. dotyczące:

 

Dostępny jest też telefon 987 Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, pod którym można uzyskać informacje o dostępnych – na terenie woj. mazowieckiego – publicznych miejscach noclegowych dla uchodźców.

 

 1. Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską organizowaną przez warszawski WTP.
 2. Wkrótce zorganizowane zostaną na terenie gminy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci przybyłych w ostatnim czasie z Ukrainy.