Szanowni Państwo,

Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę, wolne i suwerenne europejskie państwo jest wydarzeniem wstrząsającym i wykraczającym poza cywilizowane formy rozstrzygania międzynarodowych sporów. Za naszą wschodnią granicą toczą się ciężkie walki, giną ludzie a całe rodziny zmuszone są opuścić swoje domy i mieszkania… Ci ludzie istnieją naprawdę, nie są tylko migawkami z serwisów informacyjnych. Bombardowanie i ostrzeliwanie celów cywilnych jest bestialstwem i okrucieństwem.

W tak trudnych chwilach narodowi ukraińskiemu należy się wsparcie i opieka. Bardzo dziękujemy tym wszystkim mieszkańcom naszej Gminy, którzy od wczoraj deklarują daleko idącą pomoc humanitarną dla uchodźców. Jednocześnie informuję, że jestem w osobistym kontakcie z przedstawicielami ukraińskiej diaspory w naszej gminie. Od rana trwają rozmowy o racjonalnym i sprawnym udzielaniu niezbędnego wsparcia.

Niniejszym informuję, że podjąłem decyzję o wyrażeniu zgody na przyjęcie ok. 50-cio osobowej, zweryfikowanej grupy matek z dziećmi i umieszczeniu ich w przygotowanych i umówionych miejscach pobytu. Proces ten będzie odbywał się sukcesywnie w zależności od rozwoju sytuacji. O podjętych działaniach poinformowałem Pana Konstantego Radziwiłła, Wojewodę Mazowieckiego oraz Pana Andrzeja Cichala Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Informuję również, że od soboty 26 lutego 2022 r. w godz. 9.00-20.00 w siedzibie OSP w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Strażackiej 1 trwać będzie zbiórka niezbędnych środków opatrunkowych wchodzących w skład podstawowego wyposażenia apteczki, w tym m. in. kompresy sterylne, opaski elastyczne, plastry samoprzylepne, opatrunki sterylne, opatrunki indywidualne (np. typu izraelskiego TRAUMA), opatrunki wentylowe, opaski uciskowe (nie mylić ze stazą), bandaże w różnych rozmiarach, bandaże elastyczne, dużych rozmiarów gazy sterylne, gaziki sterylne, chusty opatrunkowe, opatrunki/bandaże hydrożelowe na oparzenia, plastry na oparzenia, plastry gojące rany, kompresy chłodzące, bandaże (osłony) na oko, woda utleniona, płyny dezynfekcyjne, rękawiczki nitrylowe jednorazowe, siatka opatrunkowa (Codofix) różne rozmiary, koce termiczne, rurki nosowo – gardłowe, nożyczki ratownicze itp.

Nie zbieramy leków, wszystkie artykuły muszą posiadać ważną datę przydatności.

Zebrane środki opatrunkowe będą przekazane dla potrzebujących wsparcia mieszkańców Ukrainy.

Jednocześnie informuję, że chęć indywidualnej pomocy w postaci zakwaterowania rodzin ukraińskich można zgłaszać do Pełnomocnika ds. zarządzania kryzysowego w Gminie Ożarów Mazowiecki Pana Jana Lal, tel. 601 602 182,  e-mail: j.lal@ozarow-mazowiecki.pl

 

Andrzej Cichal                                                          Paweł Kanclerz

Przewodniczący Rady Miejskiej                            Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego

Załączniki