Szanowni Mieszkańcy,

Występujące nieprzerwanie od kilku dni opady, z kulminacją wczoraj spowodowały liczne podtopienia i zalania na terenie naszej gminy. Sytuacja hydrologiczna jest bardzo trudna. Gwałtowny i ulewny deszcz spowodował, że system retencji nie był w stanie w krótkim czasie odprowadzić tak dużej ilości wody. Kanał Ożarowski został przerwany. Podtopione zostało osiedle mieszkaniowe przy ul. Nadbrzeżnej i m.in. ulica Polna w Ożarowie Mazowieckim. Zalane zostały tereny upraw rolnych położone wzdłuż Kanału Ożarowskiego w miejscowościach Pogroszew, Pogroszew Kolonia, Orły. Problemy występują również na osiedlu mieszkaniowym JW Construction w Kręczkach, gdzie z uwagi na bezpieczeństwo, dodatkowo czasowo został wyłączony prąd.

W akcję pomocy Mieszkańcom z terenów zalanych zostały zaangażowane liczne służby: pracownicy Urzędu Miejskiego, Zakładu Usług Komunalnych, Straż Miejska. Ochotniczą Straż Pożarną z Ożarowa Mazowieckiego i Święcic wspierało ponad 30 jednostek straży pożarnej z terenu powiatu warszawskiego zachodniego i powiatów ościennych. Najbardziej zagrożone miejsca zostały zabezpieczone utworzonymi z worków z piaskiem wałami. Ochotnicza Straż Pożarna w Ożarowie Mazowieckim interweniowała ponad 80 razy m. in. wypompowując wodę z zalanych budynków. Ogromnym zaangażowaniem wykazali się również Mieszkańcy, którzy włączyli się do wspólnej walki z żywiołem.

Służby gminne na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną, w szczególności wokół Kanału Ożarowskiego. W ubiegłym tygodniu dno kanału zostało odmulone i oczyszczone z roślin na odcinku od ul. Szkolnej do ul. Kapuckiej, oczyszczone zostały również przepusty na kanale. Efektem działań była zwiększona przepustowość kanału. Na bieżąco uzupełniane są także rezerwy materiałowe: worki, piasek.

Niestety prognoza pogody na najbliższe dni nie jest optymistyczna. Alerty pogodowe informują o kolejnych opadach deszczu. Pozostajemy w gotowości do pomocy Mieszkańcom.

 

Paweł Kanclerz
Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego