Drodzy Czytelnicy,

Od 4 maja otwieramy Bibliotekę.

Na początku, przez pierwsze dwa tygodnie będziemy działać w każdej placówce jako „Wypożyczalnia przez drzwi”. To znaczy, że póki co ograniczamy się do przyjmowania zwrotów oraz wypożyczania zamówionych książek. Czytelnicy nie będą mieli wolnego dostępu do księgozbioru i pomieszczeń bibliotecznych. 

Książki będzie można zamawiać telefonicznie, mailowo, przez portale społecznościowe i odbierać w godzinach otwarcia placówek. Terminy zwrotów wszystkich wypożyczonych pozycji zostaną przedłużone do czasu otwarcia Bibliotek w standardowym trybie, a kary za nieterminowy zwrot nie będą naliczane przez miesiąc od pełnego otwarcia.

Każda zwrócona książka będzie przechodzić 14-dniową kwarantannę w wyznaczonych pomieszczeniach. Mimo rezerwacji w tym okresie nie będzie można ich odebrać. Do odwołania nie będą się też odbywały spotkania, imprezy i wydarzenia w bibliotekach. Zamknięte będą też czytelnie, nie będzie można korzystać z miejsca do pracy w bibliotekach oraz z kawiarenek komputerowych. Nie będzie możliwości korzystania z toalet w budynkach bibliotek.

Punkty wypożyczeń, czyli biurka w drzwiach będą zabezpieczone ekranami ochronnymi z pleksi lub folii. Bibliotekarze zabezpieczeni będą środkami ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki. Czytelnikom zaleca się stosowanie maseczek i rękawiczek oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób. O wszystkim będziemy na miejscu przypominać. Powyższe zasady wprowadzamy z myślą o bezpieczeństwie obydwu stron.

O kolejnych etapach rozszerzania działalności biblioteki – „Biblioteka bez dodatków” i „Biblioteka pełną parą”  napiszemy w Informatorze Ożarowskim bez ostatecznych terminów oczywiście. Zachęcamy też do śledzenia bieżących informacji biblioteki na www Biblioteki,  Facebook’u i Instagramie, i polecamy zapisać się na newsletter: biblioteka@ozarow-mazowiecki.pl

 

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim
Wojciech Albiński