Koncert Moniki Kuszyńskiej z okazji jubileuszu Parafii Świętego Wojciecha w Płochocinie.

Niedziela, 07.10.2018 r., godz. 13.00.


MONIKA KUSZYŃSKA

Piosenkarka i autorka tekstów, u progu działalności artystycznej, w 2001 r. została  – trzecią z kolei – wokalistką powstałej w 1990 r. grupy Varius Manx. Jej debiutancki album, zatytułowany „Eta”, był siódmym w dorobku zespołu, uhonorowanego w tym czasie brylantową płytą. W roku 2002 zostali laureatami  Grand Prix Festiwalu Krajów Nadbałtyckich, wkrótce ukazały się dalsze albumy z udziałem wokalistki / m.in. „Eno” 2002, „Emi” na 15-lecie grupy czy „Varius Manx symfonicznie” w 2006 r./ oraz kilkanaście singli. Do największych przebojów, wylansowanych przez Monikę Kuszyńską należą: „Moje Eldorado”,  „Maj”, „Bezimienna”.

Świetnie rozwijającą się karierę artystyczną wokalistki przerwał w maju 2006 r. tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego pozostaje częściowo sparaliżowana i do dziś porusza się na wózku. Nie poddała się jednak zwątpieniu i bezsilnej bierności. Po kilku latach skupionych jedynie na intensywnej rehabilitacji,  wraca do aktywnego życia, ale przede wszystkim powraca do swojej pasji, jaką jest śpiewanie. Pierwszym krokiem jest nagranie w 2009 r. piosenki z Beatą Bednarz pt. “Nowa rodzę się”. Kolejne lata obfitują w nowe przedsięwzięcia takie jak udział w programie “Bitwa na głosy” czy występ na festiwalu w Opolu z piosenką “Ocaleni”, będącą pierwszym singlem z jej debiutanckiej solowej płyty. Album “Ocalona” ukazał się 12 czerwca 2012 r.

W lutym 2013 Monika została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2015 roku reprezentowała Polskę w konkursie piosenki Eurowizji i ukazała się Jej książka „Drugie życie”.