Gmina Ożarów Mazowiecki uczestniczy w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, który trwa od 16 do 22 września br.

W kampanię jest mocno zaangażowana Komisja Europejska, która podkreśla rekordową liczbę miast/gmin, które biorą udział w tegorocznym ETZT – na dzień 18.09.2018 r. już 2588 miast/gmin z całego świata zadeklarowało udział w kampanii, co jest nowym ogólnoświatowym rekordem!

Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem „Multimodalność”, a sloganem jest „Przesiadaj się i jedź” („Mix and Move”).

Europejczycy uwielbiają różnorodność. Dotyczy to jedzenia, mody i muzyki, dlaczego więc, jeśli chodzi o środki transportu, tak wiele osób jest przywiązanych tylko do jednego? W tym roku w ramach ETZT zachęcamy do wypróbowania wielu różnych sposobów przemieszczania się z punktu A do B oraz do zastanowienia się nad tym, który środek transportu jest najbardziej odpowiedni w przypadku konkretnej podróży. A może da się pojechać na rowerze na siłownię, pociągiem do pracy lub wybrać się pieszo na zakupy? Uznając koncepcję intermodalności i wykorzystując w czasie naszych podróży bardziej zrównoważone środki transportu, nie tylko pozytywnie wpływamy na środowisko, ale może się okazać, że jesteśmy bardziej wysportowani i szczęśliwsi, i to bez dodatkowych wydatków!

 

Agnieszka Jędrzejczak

Referat Funduszy Zewnętrznych