8 marca 2023 r. po raz pierwszy w trasę wyjechał, zakupiony przez Gminę Ożarów Mazowiecki, elektryczny autobus szkolny marki Yutong.

W tradycyjnie pomarańczowym autobusie jest 51 miejsc siedzących i 10 stojących. Wszystkie fotele posiadają pasy bezpieczeństwa, a na wyposażeniu znajduje się też winda umożliwiająca bezpieczne wejście osobom z niepełnosprawnościami, w tym poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. W pojeździe funkcjonuje monitoring. Na ścianie przedniej i tylnej autobusu umieszczono oświetlone tablice informujące o przewozie dzieci, na dachu znajdują się pomarańczowe sygnalizatory świetlne, włączające się automatycznie podczas postoju.

Autobus dowozi dzieci i młodzież do szkół podstawowych, pokonując codziennie około 170 km. Z dowozów tym autobusem korzysta dziennie średnio 150 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ożarowie Mazowieckim oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Warszawy w Ożarowie Mazowieckim.

Projekt pn. ,,Zakup elektrycznego autobusu szkolnego dla Gminy Ożarów Mazowiecki” dofinansowany został  w ramach  Programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) – KANGUR – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły. Całkowita wartość przedsięwzięcia to prawie 2,5 mln zł z dofinansowaniem w wysokości 773 941 zł.

 Zakup autobusu elektrycznego wpisuje się w „zielone” działania gminy, które mają na celu  również promocję elektromobilności. Bezpieczeństwo dzieci, obniżenie zużycia paliw w transporcie, zmniejszenie poziomu hałasu i spalin oraz wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców, w tym tych najmłodszych to były powody, które zdecydowały o wyborze autobusu elektrycznego. – tak rozpoczęcie funkcjonowania dowozów szkolnych elektrycznym autobusem podsumował Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego.

 

Elżbieta Jastrzębska – Jóźwiak
Zastępca Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego