Nagroda Honorowa Gminy „Felicja”

Felicje 2017 wręczone

Rada Miejska, na wniosek Kapituły przyznała nagrody honorowe Gminy Ożarów Mazowiecki Felicje 2017 dla Zespołu Ludowego „ Ożarowiacy” oraz pana Marka Pytkowskiego. Statuetki wręczono 4 czerwca, podczas uroczystej gali.

Zgodnie z uchwałą ustanawiającą nagrodę honorową przyznawaną osobom i instytucjom zasłużonym dla rozwoju gminy, w tym roku, po raz piętnasty wręczono statuetki Felicji.

W tym roku otrzymali je:

– w kategorii „instytucja” – Zespół Ludowy „Ożarowiacy”

Zespół powstał w 2002 roku. Na początku liczył około dziesięciorga dzieci, obecnie jest największą grupą folklorystyczną w powiecie warszawskim zachodnim. Zrzesza dzieci, młodzież i dorosłych w czterech grupach wiekowych, łącznie około 100 członków. Działa w Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim. Celem jego działalności jest promocja polskiej kultury ludowej, jej popularyzacja poprzez taniec, śpiew, muzykęi obrzędy.

Od 2002 roku prowadzi grupę instruktor tańca i choreograf – Małgorzata Wojciechowska, na koncertach zespołowi towarzyszy kapela ludowa prowadzona przez Waldemara Dąbrowskiego. Program artystyczny obejmuje pieśni i tańce z różnych regionów Polski: Łowicz, Kraków, Górny Śląsk, Spisz, Kaszuby, region Lasowiaków, Lachów Sądeckich. W repertuarze znajdują się również polskie tańce narodowe oraz spektakle oparte o zwyczaje i obrzędy ludowe, kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne.

Grupa koncertuje w Polsce i poza granicami.Od wielu lat zdobywa czołowe miejsca na przeglądach i festiwalach. W tym roku Zespół Ludowy “Ożarowiacy” obchodzi 15-lecie swojej działalności.

– w kategorii „ osoba” – pan Marek Pytkowski

Przez całe swoje życie zawodowe prowadził duże gospodarstwo ogrodnicze położone w Konotopie, które zawsze było wzorem dla innych, dzięki ciągłemu wprowadzaniu innowacji i nowych technologii.

W 1978 roku zaczęła się jego przygoda z holenderską firmą Bejo Zaden BV. W tym roku wraz z dwoma kolegami byli pierwszymi klientami z Polski kupując nasiona warzyw. Były to czasy kiedy brakowało na polskim rynku wysokiej jakości nasion wielu odmian warzyw. Od 1991 roku współzałożyciel, a następnie członek zarządu spółki handlowej.

Organizator wielu Dni Otwartych, podczas których prezentowane są na poletkach doświadczalnych wszystkie odmiany warzyw, które Bejo Zaden produkuje. Dzięki tym imprezom wielu rolników z całej Polski ma okazję poznać nowe trendy w produkcji warzyw.

Poza tym filantrop, mecenas wielu wydarzeń kulturalnych w gminie, zawsze chętny do wsparcia i pomocy. Jego hojność znają kluby sportowe, placówki oświatowe i organizacje społeczne.

Ponadto, w tym roku, do nagród honorowych nominowani byli w kategorii „osoba” – Pan Waldemar Dąbrowski i ks. Leszek Daniel, którzy również zostali zaproszeni na uroczystą galę, otrzymali pamiątkowe dyplomy i kwiaty.

Podczas gali laureatom nagród i nominowanym gratulacje składali w szczególności pan Paweł Kanclerz – burmistrz Ożarowa Mazowieckiego, Pan Andrzej Cichal – przewodniczący Rady Miejskiej, władze samorządowe Powiatu Warszawskiego Zachodniego, radni Rady Miejskiej oraz licznie przybyli goście.

Wieczór uatrakcyjnił swoim recitalem Artur Andrus.

GALERIA ZDJĘĆ

Jolanta Kołodyńska – Rzeźnik
Urząd Miejski w Ożarowie Mazowiecki


Data publikacji: 08.12.2017